Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa jeszcze niedawno było przykrą koniecznością i prawdziwym wyzwaniem. Całkowita rezygnacja z alergenu związana była z olbrzymim rygorem i znacząco odbijała się na różnorodności diety.

Żywność bezglutenowaDziś wiedza o celiakii i nietolerancjach pokarmowych jest znacznie większa, zmieniła się także oferta i dostępność produktów bezglutenowych. Oparta na nich dieta stała się elementem stylu życia – na ten krok decyduje się coraz więcej osób. Nie tylko cierpiących z powodu nietolerancji pokarmowych. Nasze produkty są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na żywność gluten-free: bezpieczną dla zdrowia, ale też atrakcyjną dla wszystkich, którzy wybierają kuchnię bez glutenu. Dziś jest to dużo łatwiejsze i smaczne.

Czym właściwie jest gluten?

To silnie uczulające, szkodliwe białko zawarte w zbożu, które może negatywnie wpływać na organizm, powodując m.in: alergię na gluten, przejściową nieceliakalną nadwrażliwość na gluten oraz nietolerancje glutenu, w tym trwałą – chorobę trzewną – celiakię. Prowadzi ona do zaniku kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych z pokarmów.

Nieleczona celiakia może powodować różnorodne objawy, nie tylko ze strony układu pokarmowego, ale również ze strony układu nerwowego, płciowego, jak i problemy skórne. Bardzo często towarzyszące jej objawy to: biegunka, bóle brzucha, zaparcia, depresja, padaczka, stany zapalne skóry, niskorosłość, zaburzenia menstruacyjne, niepłodność czy osteoporoza. W ostatnich latach wzrasta liczba przypadków alergii na gluten: spożycie zanieczyszczonego produktu może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Nie trzeba jednak być uczulonym, by wiele symptomów ze strony organizmu, takich jak np. dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy bóle głowy, ustąpiły po zastosowaniu diety bezglutenowej. Naukowcy zaobserwowali, że wiele osób wykazuje nadwrażliwość na to białko, niebędącą alergią. W każdym z tych przypadków całkowita rezygnacja z glutenu jest koniecznością.

Eliminacja alergenu w pierwszej chwili może wydawać się trudna, wymaga jednak wyłącznie wiedzy o tym, jaka żywność jest nim zanieczyszczona i konsekwencji w kuchni.

Jest wiele produktów naturalnie bezglutenowych, bezpiecznych do stosowania w codziennej diecie:  kukurydza, ryż, bataty, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo, orzechy, a także mięso, owoce i inne warzywa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w szczególnych przypadkach, szczególnie w przypadku mąk i półsurowców, może dojść do zanieczyszczenia ich glutenem. Dlatego też zalecamy sięganie tylko po sprawdzone produkty z informacją „Produkt bezglutenowy” lub z symbolem przekreślonego kłosa. Takimi produktami są wszystkie wyroby sprzedawane pod marką Glutenex.

Pełna lista dostępna jest na stronie: https://www.celiakia.pl/produkty-dozwolone/.

Nic nie stoi na przeszkodzie by dieta bezglutenowa była różnorodna i bogata w składniki odżywcze.

Co ze smakiem? Dowiadując się o chorobie czy alergii odkrywamy szybko, że większość naszych ulubionych produktów „może zawierać gluten”. W przypadku wielu schorzeń nawet znikoma ilość alergenu może być szkodliwa dla organizmu, ale brak glutenu w diecie wcale nie oznacza rezygnacji z przyjemności jedzenia. W kuchni bez glutenu czeka nas wiele nowych odkryć, ale nie musimy rezygnować całkowicie ze swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Bogaty wybór mąk kukurydzianych, ryżowych, kokosowych czy jaglanych pozwala w pełni zastąpić ich ”tradycyjne” odpowiedniki. A apetyt na słodkości pomoże nasycić coraz szersza oferta bezglutenowych łakoci.

bezglutenowe ciastka niskobiałkowe

Glutenex od ponad 30 lat pomaga, zaspokajając stale rosnące zapotrzebowanie wszystkich, którzy z różnych powodów musieli zrezygnować z glutenu w swojej diecie. Dzięki temu nasze produkty dają gwarancję, że są bezpieczne dla osób z nietolerancjami pokarmowymi. Stale się rozwijamy, kierując naszą ofertę również do tych, dla których ten sposób żywienia stał się czymś więcej niż zdrowotnym wymogiem. Ciężko pracowaliśmy nad jakością naszych produktów. Wsparcie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej jest tego najlepszym potwierdzeniem.

Cieszymy się, że jesteśmy doceniani przez osoby, dla których priorytetami są: świadomy wybór, dobre samopoczucie i smak.

Jeśli jeszcze nie dało się zauważyć, uwielbiamy ciasteczka. Niektóre do tego stopnia, że je zbieramy. Więcej informacji znajdziesz w tym miejscu. Przeczytaj też naszą Politykę Prywatności.
Tak, akceptuję cookies